marți, 11 decembrie 2018

Greu dar totusi e victorie

O alta zi mai putin fericita a nationalei Romaniei la turneul European din Franta. Un meci chinuit, cu o prima repriza slaba. Spania a inceput puternic cu o aparare agresiva, uneori prea dura (lucru din pacate nesanctionat de arbitri). Dupa jumatatea primei reprize, tim in care Spani a avut si 5 goluri avantaj, ne-am trezit, apararea a inceput sa mai scoata ceva si pivotul a inceput sa lucreze. Da Pintea sa inceput sa bage in ate cam tot ce i-a sosit si astfe la pauza eram doar la -2. Repriza a doua o alta "mancare de peste". Romania intra mai determinata, constienta parca ca o victorie cu Spania e aproape suficienta pentru semifinale. Am jucat bine, dar ca intotdeauna cu sufletul la gura. Spania a cazut definitiv dup 15-15, moment din care Romania a controlat jocul. Un joc care clar nu ne multumeste, parca nu mai avem idei, un joc in care poarta a fost apatica, cu un plus pentru aparare care a fost mai activa fata de meciul cu Olanda (Olanda care in acest moment pierde la 8 goluri diferenta cu Norvegia ...Parca ne cam pare rau de meciul cu Olanda dar mai bine ne uitam doar spre viitor. Cu Ungaria va fi un meci mai mult decat interesant, toate scenariile fiind posibile. Eu sper ca fetele sa intre concentrate in meci si sa inceapa serios acest meci ... Cu idea de a scoate cel putin 1 punct, caci eu consider ca nu mai avem sanse reale de a prinde locul 1, poate doar Germania sa invinga Olanda la o diferenta neverosimila, ceea ce vad putin probabil.. Sper ca arbitrajele din meciurile urmatoare sa fie la nivelul jocului si mai ales nepartinitoare ... Acestea fiind spuse, bafta maxima si sa ne vedem la Paris pe 14.12.